درباره محتوای عبارت: واکاوی«حقیقتِ مجاز»

وقتی درباره چیزی حرف می زنیم، هم از او حرف می‌زنیم و هم با او. پس روی سخن من هم مخاطبان عبارتند و هم خودش. اینکه یک رسانه مجازی تنها شی‌ای است در فضایی معلّق، درست مثل کشتی نوح در لُجّه‌ی طوفان، شاید درست باشد اما در واقع در این وضعیت، آنچه اهمیت پیدا می کند «حقیقتِ مجاز» است.

 اصلِ ایده راه‌اندازی «عبارت» بر پایه واکاوی چنین معنایی در حوزه عمومی مطرح شد و با اینکه سخت بود بعد از سال‌ها روزنامه‌نگاری و کارمندی، صاحب رسانه‌ای باشم، اما شیطنت اکتشاف دردسرها، آن‌هم از نوعِ تن‌به‌تن و عشق مفرط به سرزمین مادری و شهرِ زادگاه، باعث شد با این سختی کنار بیایم و در پاره‌ای از اوقات نیز آن را کنار بزنم. اما امیدوارم روزی فرا برسد که او مرا کنار بزند و «آنچه در میان است» جز «آنچه در میان است» نباشد.

«عبارت» رسانه‌ای است مجازی که البته سروکارش با حقایق است. از هفت گروه خبری( سرویس) تشکیل شده که هریک سهمی از تولید محتوا دارند.

رویکرد فکری ما اصلاح طلبی است. تلاش برای تغییر وضع موجود به وضع بهتر و در برخی اوقات تلاش برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع. این تغییر، از نگاه ما از سه مسیر میسّر است. نخست «صندوق رای»، سپس «تغییر خوانش اجتماعی دولت ـ شهروند» و در نهایت «تعریف منصفانه نسبت دین و سیاست».

عبارت ۱۷ بهمن سال ۱۳۹۴ خورشیدی؛ دوره آزمایشی خود را آغاز کرد و ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ رسما افتتاح شد اما در بهمن ۱۳۹۵ کمتر از شش ماه از آغاز به کار با حکم دادستانی توقیف شدیم. بهانه توقیف عدم صدور مجوز بود ، در حالیکه عبارت بیش از ۵ ماه بود که در صف دریافت مجوز قرار داشت. متاسفانه بعد از تعطیلی نه تنها به مجوز دست نیافتیم بلکه با فشار برخی از مسئولان از صف انتظار خارج شدیم تا اینکه با توجه و لطف دکتر صالحی امیری وزیر وقت فرهنگ و ارشاداسلامی ایران، عبارت صاحب مجوز شد.

در ۲۰ مردادماه سال ۱۳۹۶ بعد از شش ماه توقیف در جشنی خودمانی با حضور مسئولان، اصحاب رسانه و هنرمندان به صورت رسمی به جمع رسانه های کشور پیوستیم و سه شنبه ۷ شهریور ماه برابر با ۲۹ آگوست و در سالروز تولد جان لاک فیلسوف بزرگ دموکراسی مجددا انتشار اخبار را آغاز کردیم.

ما متشکل‌ایم از گروهی روزنامه‌نگار مازندرانی و عمدتا ساروی که برخی مقیم مازندران هستند و بعضی در غربت تهران نفس می‌کشند.

هدفمان اما یکی است. به قصد توسعه مازندران و ساری نیّت کرده‌ایم، حال آنکه این نماز را با دقتِ قلب و اشتهار عشق بخوانیم یا نه، حرف دیگری است که در عمل قابل سنجش است.

درباره شکل «عبارت»

 • عبارت؛ دارای هفت سرویس است که هریک، زیرسرویس های تخصصی خود را دارند. مثلا اگر مخاطبی علاقمند است خبر، گزارش، گفتگو یا تحلیلی خاص در حوزه هنر، ومخصوصا موسیقی را بخواند، می تواند با انتخاب آن زیرسرویس خواسته‌اش را اجابت کند.

 

 در ستون های سمت چپ با ۶ جایگاه روبرو هستید 

 • . در بخش اول می توانید نرخ ارز، سکه و طلا، خودرو و جدول ۵ لیگ مطرح جهان بعلاوه لیگ برتر ایران را با به روزرسانی( در هنگام برپایی رقابت‌ها) مشاهده کنید.
 • در ستون آخرین اخبار می توانید جدیدترین اخبار منتشر شده رسانه های ملی و استانی را از نظر بگذرانید. در واقع این ستون گلچینی متنوع از خبرهای دیگر رسانه‌ها است.
 • در نهایت در این سمت سایت، به ستون پربازدیدها می رسید که دیدنی ترین و جالب‌ترین اخبار «عبارت» با توجه به میزان بازدید مخاطبان در ۲۴ ساعت گذشته را در معرض نمایش و انتخاب می گذارد.

 

 در ستون های سمت راست با ۷ جایگاه روبرو هستید 

 •  ابتدا به جایگاه «دیدنی های امروز» می رسید که منتخبی از جذاب‌ترین و پربازدیدترین تصاویر روز رسانه ها است.
 • «نظرسنجی عبارت» هر هفته یک موضوع مهم را با شما در میان می گذارد و نظرتان را با درنظر گرفتن گزینه‌هایی جویا می شود.
 •  ستون «صدای شما» در واقع انعکاس دهنده نظرات، پیشنهادات، سوالات یا انتقادات شما از جامعه، قوای سه گانه و مسئولان استانی است. شما می توانید با ارسال پیام تان از طریق آدرس ایمیل ebaarat94@gmail آن را به گوش جامعه هدفـتان برسانید.
 •  

 در وسط سایت با چهار جایگاه روبرو هستید 

 •  اخبار ویژه: که شامل اولین بخش وسط سایت است و شامل سه مطلب تولید عبارت است که به نظر تحریریه اهمیت ویژه ای دارد.
 •  اخبار اصلی: شامل  خبر در بدنه اصلی سایت است که همه‌گی، جز مواردی خاص( که در خبر و تیتر به آن اشاره خواهد شد) تولیدی تحریریه‌ی «عبارت» است.
 • نیازمندی های فرهنگی: در این بخش می توانید با کلیک روی هر یک از تب‌ها از پرفروش ترین آلبوم های موسیقی و کتاب‌ها، فیلم های روی پرده در سینماهای مازندران و تئاترهای روی صحنه، مهمترین رویدادهای فرهنگی و هنری پیش‌ِرو و پربحث‌ترین شخصیت های( از سیاسی گرفته تا هنری) مازندران مطلع شوید.
 • در نهایت در وسط سایت به جایگاهچندرسانه‌ای می رسید که آخرین تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در سایت را در معرض نمایش شما قرار می‌دهد.

سرویس ها

عبارت دارای هفت سرویس با زیرسرویس های متنوع است. در سمت چپ هر سرویس به  تقویمِ خاص آن سرویس دسترسی دارید و می توانید با کلیک روی تاریخ روزی خاص مناسبت های کامل آن را ـ که اکثرشان در سررسیدها و تقویم‌های روتین نیامده است ـ مشاهده کنید. لازم به ذکر است هر سرویس تقویم خاص خود را دارد، مثلا در تقویم سرویس فرهنگ و هنر، وقایع و مناسبت های فرهنگی و هنری قابل دسترس است.

گفتنی است: این اولین بار است که یک رسانه مجازی در کشور چنین امکانی را در اختیار مخاطبانش قرار می دهد.

 

«ارتباط با عبارت» و پیش بینی آب و هوا و اطلاع از اوقات شرعی مازندران( که به صورت روزانه در اختیار مخاطبان قرار می گیرد) نیز در نوار نارنجی هِدِر یا بخش فوقانی لوگوی سایت قرار دارد.

 

با آرزوی فردایی روشن برای ایران ـ عالین نجاتی؛ مدیر مسئول و سردبیر