چرا لیدر اصلاح‌طلبان مثل ترامپ زندانی نشد!؟

مشرق نیوز نوشت دانلد ترامپ”، رئیس جمهور سابق آمریکا، روز جمعه گذشته خود را تسلیم مقامات زندان شهر فولتون در ایالت جورجیای آمریکا کرد.

 

ترامپ به دلیل جرایم سیاسی و ضد امنیتی که در قضیه انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته آمریکا مرتکب شد؛ تحت پیگرد قضایی قرار گرفته و به زندان محکوم شده است.

 

آمریکایی‌ها می‌گویند جرایم او موجب رخدادهای سوئی از جمله ناامنی، تشویق به اغتشاش خیابانی، حمله غیر قانونی به کنگره آمریکا و بی‌اعتبارسازی رئیس‌جمهور منتخب (بایدن) شده است.

 

ترامپ پس از بازداشت موقت در زندان ایالت جورجیا؛ با تأمین وثیقه از پیش تعیین شده ۲۰۰ هزار دلاری، ‌ این زندان را ترک کرد. [۱]

 

*اقدامات ضد امنیتی ترامپ و تشویق‌های او به اغتشاش در جریان انتخابات، ما را به یاد اقدامات “سیدمحمد خاتمی” رئیس‌جمهور سابق و لیدر چپ‌های ایرانی در فتنه سال ۸۸ می‌اندازد.

 

رئیس‌جمهوری که پس از طی شدن یک دوره ۴ ساله از زمان کنار رفتن خود؛ زیست قانونی را تاب نیاورد، به صحنه فتنه ۸۸ آمد و یکی از سه ضلع علنی و رسمی فتنه ۸۸ شد.

 

خاتمی که اقدامات او و ثمره آنها بسی بیشتر و خسارت‌بارتر از اقدامات ترامپ بود؛ از زمینه‌سازان کشته شدن ده‌ها نفر و ملکوک شدن فضای ایران اسلامی برای چندین ماه شد.

 

لکن همانطور که می‌بینیم خاتمی و ترامپ اگرچه هر دو علیه حاکمیت کشورشان شوریدند؛ اما به یک سرنوشت مبتلی نشدند!

 

لیاقت خاتمی نیز این بود که به دلیل جرایمش مثل ترامپ به زندان برود و مجازات اقداماتش را بچشد اما این پیشرفتگی حکمرانی و سماحت رهبری نظام بود که اجازه نداد رئیس‌جمهور خطاکار ما نیز به سرنوشت رئیس‌جمهور خطاکار آمریکا مبتلی شود.

 

بلکه نسخه نظام اسلامی برای خاتمی و امثال او “تنها ماندن با اشتباهاتشان” و “باز گذاشتن دروازه توبه رسمی” برای آنان بود.

 

اقدامی که اگرچه می‌بایست مورد تشکر و تعظیم اینان قرار گیرد اما متأسفانه هرگز شاهد چنین رخدادی تا این لحظه نبوده‌ایم و ایضا از توبه هم خبری نیست!

 

البته این رخداد به معنی اشتباه بودن کار عقلانی نظام اسلامی در مواجهه با اضلاع فتنه ۸۸ نیست بلکه نظام موظف است در فرایند پیشرفتگی خود همواره با تمام مقولات به سیاق پیشرفتگی برخورد کند و شکرگذار نبودن و توبه نکردن اینان دلیلی بر تغییر رویکرد عقلانی نظام نیست.

 

همچنان چشم‌ها و گوش‌هایی منتظر هستند تا موسوی و خاتمی و کروبی؛ اشتباهات خود در فتنه ۸۸ را بپذیرند و بابت اینکه چرا به روزگار دانلد ترامپ مبتلی نشده‌اند، به مردم توضیح بدهند.

 

امروز دیگر بر همه ثابت شده است که در سال ۸۸ هرگز تقلبی رخ نداد اما آن همه خون‌های بر زمین ریخته، آن حلاوت انتخابات پرشور سال ۸۸ که فتنه‌گران نگذاشتند در کام مردم احساس شود و آن حقی که از نظام اسلامی پایمال شد؛ همچنان جوشش دارد و سه ضلع اصلی فتنه ۸۸ باید در قبال این حقوق بر زمین مانده پاسخگو باشند.

گفتنیست خاتمی اگرچه در انزوای سیاسی است اما به تازگی رویکردهای تندی را مجددا علیه نظام اسلامی اتخاذ کرده و گزینه “تحریم انتخابات” را نیز تلویحا تأیید کرده است که این رفتارها می‌تواند او را در مسیر هم‌سرنوشتی با ترامپ نیز قرار دهد زیرا قرار نیست نظام اسلامی با همه جرایم سیاسی این قبیل افراد  با نسخه سال ۸۸ برخورد کند.

 

 

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x