مروری بر آخرین گزارش نرخ بیکاری کل کشور و قیاس آن با سال گذشته؛

کاهش نرخ بیکاری در مازندران

گزارش عبارت شمال از نرخ بیکاری اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران

عبارت شمال – نگار نژادآذر: علیرغم اینکه نرخ بیکاری در زمستان ۱۴۰۲ در مقایسه با ۱۴۰۱ کاهش یافته است، تغییرات این شاخص در استان‌ها به‌گونه‌ای متفاوت رقم خورده است. مشاهدات حاکی از آن است که بیشترین نرخ بیکاری در استان کرمانشاه به ثبت رسیده و کمترین آن در استان قزوین با نرخ کمتر از ۵ درصد رقم خورده است.

به گزارش عبارت شمال در جدول نرخ بیکاری وضعیت مازندران تقریبا ثابت مانده و این استان شمالی در رده هفتم از آخر جدول است و نرخ بیکاری در آن نسبت به سال گذشته کاهش هم داشته است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از درگاه ملی آمار، نرخ بیکاری در زمستان ۱۴۰۲ منتشر شده است. بر این اساس مشاهده می‌شود در آخرین فصل ۱۴۰۲ حدود ۸.۶ درصد فعالان بازار کار نتوانسته‌اند به هیچ شغلی دست پیدا کنند. به عبارت دیگر نرخ بیکاری کل کشور در زمستان ۱۴۰۲ حدود ۸.۶ درصد بوده است. این درحالیست که در فصل مشابه ۱۴۰۱ نرخ بیکاری ۹.۷ درصد اعلام شده بود.

علاوه بر این موضوع، بیشترین نرخ بیکاری در استان کرمانشاه با رقم ۱۷.۴ درصد به ثبت رسیده است که در قیاس با زمستان ۱۴۰۱ حدود ۲.۳ درصد افزایش یافته است. در مقابل مشاهده می‌شود نرخ بیکاری در استان کردستان از زمستان ۱۴۰۱ از نرخ ۲۰.۵ درصد کاهش یافته و به ۱۴.۳ درصد رسیده است.

در ادامه استان اردبیل و لرستان در آخرین فصل ۱۴۰۲ با ۱۲ تا ۱۳ درصد نرخ بیکاری مواجه بوده‌اند. مشاهده می‌شود استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، گلستان، خراسان شمالی، هرمزگان، کرمان، اصفهان، همدان، چهارمحال و بختیاری، زنجان و مرکزی به ترتیب با بیکاری ۱۱.۷ تا ۹ درصد در زمستان ۱۴۰۲ دست‌وپنجه نرم کرده‌اند. به همین ترتیب در مجموع ۱۵ استان با نرخ بیکاری بیش از میانگین کشور مواجه بوده‌اند.

همچنین استان‌های مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی، یزد، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویر احمد، فارس، البرز و قم با حدود ۷ تا ۸.۶ درصد بیکاری طی زمستان ۱۴۰۲ مواجه شده‌اند.

 

 

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x